Dvě otázky z rozhovoru s Vladimírem Justlem , čestným předsedou poroty MFP
Proč jsou k interpretaci tak málo voleny texty současných českých autorů?
Protože je lidé neznají. A já se jim ani nedivím. Dneska většinou nevycházejí sborníky. Za rok vyjde, dejme tomu, dvě stě básnických sbírek poezie. Nejde to ani koupit. Lidé se neorientují. Až pochopí, že Trojak nebo Borkovec je autor, který za to stojí, že je dobré se utkat s Krchovským, protože je to poetika, která se tváří jako poetika 19. století, ale je to autor současný. Bohužel jim chybí většinou možnost nebo schopnost, aby sledovali, kdo dostal Ortnovu cenu. Situace je nepřehledná a nevyzná se v ní ani mnoho profesionálů. Kdyby četli Tvar, dozví se to spíše než když čtou Literární noviny.
Může tuto situaci nějak změnit skutečnost, že recitační soutěž je doprovázena soutěží literární? Seznámi se recitátoři spíše s tvorbou svých vrstevníků?
Já si myslím, že to spolu nesouvisí. Myslím si, že autoři, kteří se do soutěže hlásí, nemají šanci, aby se stali recitovatelnými. A i kdyby se stali, tak neuspějí v konkurenci, když tady máte např. Hrabala, Kafku. Možná by uspěla humorná próza, ale to ještě nic nevypovídá o kvalitě. Spíše mne napadlo, kdyby každý rok na Bítově místo sborníku referátů vyšel almanach toho roku poezie. Podobně jako byly almanachy za první republiky nebo později v Klubu čtenářů v Odeonu. Myslím si, že by se to prodávalo lépe než sborník referátů, které stejně skoro všechny vyšly časopisecky. Ať takový poetický sborník dělá redakční rada mladé generace. Takové almanachy by se potom daly používat i pro recitační soutěže. Já si myslím, že by to leckdo uvítal. Samozřejmě, že by musel obsahovat bibliografii, abych o autorovi získal konkrétní informace, které mi ulehčí orientaci. Pár básní uveřejněných v almanachu by mělo být pozvánkou k autorově tvorbě, k tomu, abych se o autora buď zajímal, nebo nezajímal. Podle toho, která poetika mi jako čtenáři vyhovuje. Teď nemluvím profesně, protože to mne samozřejmě musí zajímat všichni autoři, ale jako prostý účastník recitační soutěže. Rozhovor s Pavlem Chalupou, předsedou literární soutěže
Jaký je posun oproti loňské soutěži v oblasti tematické a jaký v úrovni příspěvků?
O literární úrovni nechci mluvit. To, co tím myslíte, je pro mě nepoměřitelné, takže jakékoliv srovnání selhává. Pokud bychom mluvili o počtu příspěvků, jejich různorodosti a poutavosti, pak je 2. ročník soutěže dospělejším bratrem prvního: 76 příspěvků, z nichž je 18 zastoupeno v našem sborníčku Zpráva o počasí, pestrost žánrová, jež zahrnuje snad všechny žánry od cyklu čtyřverší po román, sborníček, kam zařazujeme všechno, co nás upoutalo či nadchlo, se nám dvakrát rozrostl. A to jsme museli radikálně škrtat v dlouhých prózách, což je snad jediné, co mě na něm mrzí.
Co jiného může nabídnout tato literární soutěž a čím se odlišuje?
Do budoucnosti může myslím nabídnout především to, že nebude klasickou soutěží. Omezit soutěživost v literární části festivalu by, myslím, nemohlo škodit, protože, jak víte, jde o "soutěž" do značné míry výběrovou. Myslím si, že všechno (nebo skoro všechno), co tu můžeme číst, zaslouží si spíš zvýšené pozornosti než problémů s estetickou metrmírkou. Řešení je známo ze všech festivalů: neurčovat pořadí, ale udělovat jmenovité ceny. Ptal jste se ještě, čím se odlišuje: neznám jinou česko-slovenskou soutěž, jinou, kde sborník vychází v částečně zredigované podobě v den zahájení festivalu, jinou, která by byla v přímém kontextu s interpretační soutěží... Mám pokračovat?
Nechybí soutěži napojení na širší literární zázemí, tj. časopisy?
Prvnímu ročníku to napojení chybělo. Zdá se však, že nejméně půl chyby bylo na straně literárních časopisů. Pokud projeví letos sebemenší vstřícný krok, je myslím nejenom na nás lektorech, ale i na vás, pane redaktore, abychom byli ze všech sil prostředníky mezi začínajícími autory a literárními redakcemi a nakladateli.
S jakými potížemi jste se museli vyrovnávat letos?
S žádnými. V tom musím složit poklonu organizátorům, hlavně Pepovi Fabiánovi, který pro sborník i pro podmínky našich setkání s autory udělal všechno, co nám na očích viděl. A to není samozřejmost. Znám festivaly, kde kvůli něčemu, co skutečně potřebujete, musíte trochu křičet.
Co si přejete pro další ročník festivalu?
Ještě jednou slyšet se navzájem, aniž křičet.
Rozhovor s Janem Hlůžkem, vítězem literární soutěže v kategorii poezie
Jaké jsou pocity vítěze?
Cítím se poctěn. Mám radost, že to někdo čte, že z toho má radost. A to je důvod mé radosti.
Jste zástupce starší generace, která soutěž obeslala. Jaký je to pocit, setkávat se s lidmi o generaci starší?
Radostný. Když člověk vidí tolik mladých lidí, kteří dělají poezii.
Povede vás tento úspěch k tomu, že budete chtít publikovat?
Já jsem vlastně začal publikovat samizdatově už v Německu, v emigraci, kdy jsem rozdával své verše přátelům a ti byli takovým barometrem. Když básník zjistí, že má co říci více lidem, a když to jeho přátelé dávají svým přátelům, tak se rozhodne obeslat nějakou soutěž. Já jsem se po revoluci vrátil domů a na popud svých přátel jsem obeslal Seifertovy Kralupy a zároveň Valašské Meziříčí.
Co vás inspiruje na orientálních útvarech poezie?
Zvídavost. Nemám žádnou básnickou vysokou školu, ona neexistuje ani ta základní. Díky samostudiu. Dostal se mi do rukou svazek japonských haiku z produkce nakladatelství Heine, a tam byla krásná předmluva, která byla rozborem této formy. Byla tam řeč i o tanka, což je vlastně pětiverší, které haiku obsahuje. Nějak jsem se do toho pustil a vznikla řada sedmnácti haiku, čtrnáct matsuku a třicetjedna tanka.
Zkoušel jste psát v němčině?
Zkoušel, ale protože jsem odešel v osmadvadceti letech a tu řeč jsem nesál z prsu, tak do těch tajů jsem nemohl jako básník proniknout.
III.
VII.
XV.
XVII.
(z cyklu sedmnáct haiku)
Tanka č. 10
Letošní malvaz
A přece jsme jej pili
Tanka č. 12
Pak převlékli si
Koníčky jež je vezli
(z cyklu jednatřicet tanka) Rozhovor s Terezou Jandovou - 1. místo v kategorii próza, 3. místo v kategorii poezie
Jaké jsou tvoje první pocity?
Cože? Aha. Moje první pocity? Tak rozhodně jsem první místo nečekala, protože si myslím, že tato soutěž má docela vysokou úroveň. Jinak mám radost.
Jaký byl první impulz k obeslání této soutěže?
Vyhrála jsem jednu soutěž v Plzni, a tak v tom prvotním nadšení jsem hned zašla do knihovny a začala jsem se shánět po dalších soutěžích. Pár jsem si jich vypsala, mezi nimi Valašské Meziříčí.
A dál? Chtěla bych v psaní pokračovat tak dlouho, dokud budu mít o čem psát. Rozhodně se k tomu nechci nijak nutit, jenom proto, abych psala. Chtěla bych v tom pokračovat, dokud budu mít lidem co sdělit. JEŽÍŠ UKŘIŽOVANÝ
JÁN GAVURA - 2. místo, kategorie poezie
PLACHÍ
Bezvedomie nás prekvapuje v prúde
Pili sme piesky,
Prekročili sme
Barkasy na brehu prikryli
ZO VŠETKÝCH SLOV
Zimovať ešte po zime?
Možnosť radosť a možnosť nádej,
ROVNÍ HĽADAJÚ VODU, ROVNEJŠÍ
Hlina sa
Za svetla
Aspoň raz sa nemusíme báť,
SOŇA PARILÁKOVÁ – 3. místo, kategorie poezie
TAK ŠIALENÁ OFÉLIA ZO MŇA PREHOVORÍ
Bože, dak,
a kvety
SPOVEĎ STARÉHO BLÁZNA
Vyhnaný
vyjsť pred dom
Chodiť okolo svojho tela
Potom dych dostihnúť
pod nohy žien sa prestrieť
Vítězové autorské soutěže 34. Moravského festivalu poezie
POEZIE |