Autoři Kontakt Texty - literární čtvrtletník Frogman - váš dýchací přístroj ve světě literatury Scriptorium - návrat na úvodní stránku

STANISLAV ZATLOUKAL

OBRÁZEK V LESE

K oné události došlo v zimě a nebýt lyžaře, který sešel z cesty, zůstal by Arnoštův příběh nedopovězen, bez konce, jenž by byl znám jen stromům a divoké zvěři. A tito němí svědkové by se spíše postarali o to, aby z Arnoštových stop zmizela i ta poslední. Snad jen vítr by proplétal jeho píseň listím a náhodný pocestný by v jeho šelestu zaslechl tóny tragického tajemství.
Jakmile roztál sníh a oschla cesta, vydal se kostelník Jiří Boryna k místu neštěstí. Stoupal stezkou mezi pastvinami, jejichž stařinou již prorážela čerstvá jarní zeleň. Za salaší se pastvina úžila, až nakonec jen tenký výběžek přecházel v nálet osiky a ten poté ve vzrostlý les. Jím šla cesta do svahu prudčeji, Jiří si rozbalil větrový bonbón. Pod paží nesl plochý zabalený předmět a přes rameno chlebník. V nejprudším kopci si rozepnul kabát a uvolnil šálu.
S Arnoštem se znal již od let chlapeckých. Chytali spolu pstruhy a pekli je nad ohněm, vypalovali vosí hnízda a na potoce stavěli mlýnky. Arnošt se po škole vyučil zedníkem a potloukal se po stavbách po okolí, kdežto on, přestože mohl získat uplatnění jinde, musel pro otcův úraz převzít statek. Teď, deset let před důchodem, když starost o hospodářství převzal synovec, se dal na kostelničení.
Než šel Arnošt do učení, do kostela chodíval, a právě Jiřího přímluva pohnula nynějšího faráře nechat zhotovit a posvětit obraz, který teď Jiří nese. Arnošt totiž tehdy z písmen na tabuli pod kazatelnou sestavoval odpovědi k žalmům.
Iniciály Arnoštova jména se najednou objevily ve stručné zprávě ve smuteční rubrice oblastních novin. Vedle jeho věku a místa nalezení těla tam stálo jen tvrzení o vyloučení cizího zavinění. Při vyšetřování u nálezu byla do protokolu zapsána opodál ležící prázdná placatice od rumu a oblouková pila. Jiří si vzpomíná, jak s Arnoštem chodili pomáhat starému hajnému prořezávat stromky v lesní školce. Bylo to právě na protějším kopci, tam co je přes lesní cestu závora.
Po vojně Arnoštovy vlasy rychle ztrácely svůj temný odstín a za deset let mu lemovala tvář s lesklýma očima již prošedivělá kštice. Neshody s rodinou pak Arnošta přiměly k odchodu z domu. Přespával pak v kůlnách a senících těch, kteří ho načas zaměstnali.
V zimě, kdy ustaly práce na stavbách i na poli, byla situace nejhorší. Arnošt se nechal na zkoušku zaměstnat jako topič, ale musel zakrátko pryč pro udání, že v kotelně přespává. S údržbářem si záležitost chtěl vyúčtovat, než se však dostal k věci, údržbář ho napadl sám. Potyčka se odehrála beze svědků, a protože se Arnošt bránil trubkou, byl nakrátko odsouzen, zatímco protivník byl jen pokárán. V cele byla sice postel a topení, jen pobyt se v ní protáhl přes jaro až do léta, kdy Arnošt musel s vypjatým neklidem snášet pohled na mříží rozkrájený čtvereček modré oblohy.
Mříže vězení vystřídal další zimu ostnatý drát léčebny, kde Arnošt prodělával odvykací kůru. Ve vsi na něj upozornil obecní strážník pro oprávněné podezření, že Arnošt vidí a slyší, co jiným není možné. Po návratu z léčebny se Arnošt viditelně změnil, někteří dokonce mluvili o jakémsi obrácení, když ho viděli, jak v lehkém povyražení tahá děti hospodského na saních do kopce. Nikdo už ale neznal Arnoštova rána - trpké návraty z nocí napůl probdělých v čekárně nebo v opuštěné kůlně. Arnošta totiž po jeho propuštění nebylo radno najímat, byť byla taková jistota založena jen na zbabělém předsudku.
Rodina mu několikrát chtěla vyjít vstříc: vzkazovali po lidech, kteří Arnošta vídali, aby se doma ukázal, aby alespoň na svátky přišel. Buďto se tyto vzkazy k Arnoštovi nedostaly nebo je nepokládal za hodnověrné, jisto je, že domů nepřišel, ač musel v sobě přemáhat jakýsi tísnivý pocit, snad strach, že vlastní vinou odejde neusmířen. Několikrát sice čekal před hospodou, do níž chodili otec s bratrem, když ale viděl vycházet hlouček staříků, přetřásajících do omrzení tatáž pohoršení, skryl se ve stínu u zdi a nechal je odejít. Jindy obcházel brzy ráno rodné stavení, s výsledkem, který ho zatvrdil ještě více: zřejmě jeho švagrová, kterou neznal, se ho ulekla a vykřikla, když procházel kolem plotu zahrady. Zmaten jejím výkřikem, zahnul po mezi nazpět k lesu.
Pro překážky, jež se mu tak záhadně stavěly do cesty k rodině, rozhodl se Arnošt odčinit svou vinu tajně. Pamatoval si ještě, kudy v lesích vedou hranice rodinných pozemků, obstaral si někde sekeru a pilu a pokoušel se dát do pořádku, co otec s bratrem pro důležitější práci nestačili. Odměnou mu byla klidnější mysl, očištěná načas lesním vzduchem od hospodského kouře.
Jeho osud byl dovršen, když ho otec jednou v lese pozoroval a aniž s ním promluvil nebo se lépe přesvědčil o jeho počínání, měl za to, že v lese krade, a veřejně se ho zřekl. Arnošt chodil do lesa dál a o tom, že je zlodějem, se dozvěděl v hospodě teprve později.
Jiří přešel vlhkou mýtinu, přehodil si obraz do druhé ruky a zapnul kabát. Byl už na hřebeni, v borůvčí bylo naváté loňské bukové listí a staré kapradí bylo od sněhu slehlé.
Jiří si vzpomíná, jak Arnošt spal jednou u něj. Přišel jakoby na návštěvu. Mluvili o kdečem, nic závažného, ale Jiří vytušil, že před ním Arnošt něco skrývá. Neviděl dosud Arnošta po jeho propuštění a nevěděl ani o jeho živoření. Arnošt se však nesvěřil s ničím, začal si postupně dolévat sám, až mu hlava klesla na stůl a Jiří ho musel uložit na slamník v chodbě. Ráno našel na pomačkaném slamníku jen paklík tabáku z výprodeje. Pak s ním byl ještě jednou, v hostinci u nádraží, kde se zastavil na jedno pivo. Arnošt měl čtvrté a u stolu seděl sám. Na Jiřího kynul, sotva ho viděl ve dveřích. Ten si přisedl a nabízel Arnoštovi cigaretu: "Však sis u nás posledně tabák zapomněl."
"Ale, měls se mnou stejně škodu. Dneska ti odplatím," řekl Arnošt, nechal si cigaretu zapálit a poručil přinést po žejdlíku. Jiří se nechtěl zdržovat, dopil, poděkoval a měl se k odchodu. Při loučení četl z Arnoštova obličeje, že zřejmě nevyslovil své pozvání, aby se Arnošt kdykoli zastavil, příliš přesvědčivě.
Zaměstnán těmito vzpomínkami, přešel Jiří místo a musel se kousek vrátit. Našel označený strom, rozhlédl se kolem a odložil svůj náklad. Z chlebníku vyndal kladivo a skobu a k patě stromu přisunul široké poleno. Vylezl na ně, vyměřil místo pro skobu a třemi údery ji zatloukl. Vybalil pak z papíru obraz, zavěsil jej a poodstoupil, aby se mohl lépe podívat.
Obraz ukazoval Svatou rodinu: Jiří chtěl, aby na obraze byl s Marií i Josef - patron dělníků - a navíc rodina byla právě tím, co Arnošt v plnosti nepoznal. Jiří obraz vyrovnal a usedl na poleno zády ke kmeni.
Zde se tedy Arnošt navždy rozloučil. Lyžařův nález v zimě ukončil spory v rodině, neboť bratr Arnošta proti otci hájil. Parte pak viselo ve skříňce u kostela i ve dveřích obchodu, tělo však nechali zpopelnit a urnu uchovávali doma, aby se vyhnuli poplatku. O kostelníkově rozhodnutí vyvěsit na Arnoštovu památku v lese obraz nevěděli.
"Měls se mnou škodu, dneska ti odplatím," připomíná si Jiří Arnoštova poslední slova k němu. Jaká odplata asi čeká Arnošta u Petrovy brány? Je vůbec možné, aby ten, kdo vypil svůj kalich do dna už na zemi, měl trpět ještě i tam? Co na tom, bral-li si dřevo z lesa, z nějž mohl polovic zdědit. Jiří vstává, otáčí se k obrázku a přikládá prsty pravice postupně k čelu, hrudi a na ramena, až je nakonec se zbylými proplete v tiché sepjetí. Než odejde, pohlédne naposled na obrázek a napadne mu, že Arnoštovo jméno s hvězdičkou a křížkem si nikdo nepřečte: vyzlacená písmena na náhrobku byla Arnoštovi upřena a urna s popelem je uschována.
Obrázek v lese mlčí a jen neurčitě vybízí alespoň ke smeknutí klobouku. Jiří ale ví o jiném místě, kde je třeba mít jméno zapsáno, a vzpomínka na písmena, z nichž Arnošt skládával přede mší odpovědi k žalmům, ho naplňuje novou nadějí. Sehne se pro chlebník a vykročí zpět lehčeji, s melodií jedné z těch odpovědí na rtech.

© Stanislav Zatloukal; 1999

>



[ rukopisy ] [ texty ] [ potápěč ] [ kotrla.com ] [ scriptorium ]

CNW:Counter
od 19. 9. 2002

TOPlist