Autoři Kontakt Texty - literární čtvrtletník Frogman - váš dýchací přístroj ve světě literatury Scriptorium - návrat na úvodní stránku

STANISLAV ZATLOUKAL

Anděl a dítě

Na brance visela cedulka s nápisem: Vchod na hřbitov ze strany od kostela. Branka však byla otevřená a Vojtěch prošel tudy. S motykou a hráběmi v ruce, opakoval si v duchu číslo řady a hrobu.
"Ten s afrikány uprostřed. A pak, uvidíš jména," říkala ještě prateta. Hřbitov je prázdný, jen na jednom hrobě dohořívající kahánek prozrazuje čísi nedávnou přítomnost.
Vojtěch položil nářadí do uličky a vrátil se napustit do konve vodu. Nazpět šel jinudy, takže k hrobu přišel zezadu. Všiml si praskliny v žulové desce zadní stěny.
Nakypřil oba záhony po stranách pruhu afrikánů a květiny zalil. "Byla by prateta spokojena?" ptal se v duchu sám sebe. Věděl, jak si na udržování hrobu zakládala. Když se roznemohla, začal sem dojíždět otec, který pro nával letních prací poslal dnes jeho.
"A nezapomeň,však víš," řekla nakonec a podala mu sirky. Kahánek měl být přichystán v lucerně. Vojtěch otevřel její dvířka a přiložil hořící sirku ke knotu. Lucernu zavřel, poodstoupil a smekl učňovskou čepici. Teprve teď se pozorněji podíval na keramické fotografie obou strýců, které jejich matka přežila. Jménem prastrýce sloupec na náhrobku začíná, jeho fotografie však chybí. Letopočet za křížkem jen málo předchází úmrtí obou synů. Strýc železničář, který nedodržel lékařem udělené doporučení, a strýc lesák, který nepostřehl naklánějící se povoz klád. Vojtěchovu pozornost však odvádí nápis vespod náhrobku, prostá otázka "Proč?". Komu je adresována? Jestli ne jeho strýcům, sluší se tesat ji nad křesťanský hrob? Viděl, že jinde jsou nadepsány verše z žalmů nebo alespoň "Na věčnou památku" a "Odpočiňte v pokoji".
Své úvahy skončil pokřižováním a sehnul se pro nářadí. U pumpy je odložil a zamířil ke kostelu, aby jej aspoň obešel. Dveře byly zamčeny, vývěska obsahovala kromě pořádku bohoslužeb též rozpis rodin na úklid kostela.
V první řadě hrobů si všiml pomníčku, na němž bylo jméno napsáno zdrobněle a rok narození i úmrtí stejný. Hrob byl podle letopočtu starý, přesto však s dosud čitelným veršem pod obrázkem andílka: Už já nesu jeho bílou duši do radosti, do nebeské vlasti.
Víra rodičů dítěte přes uplynulé půlstoletí potlačuje Vojtěchův soucit. Zároveň mu verš připomene náhrobek, u nějž stál předtím. Jak se ale pratety zeptat, když po každé připomínce může propuknout v nářek?
Vojtěch obchází kostel z druhé strany a vrací se hlavní uličkou k pumpě. Překračuje stíny dvou tújí a u plotu obchází hromady uschlých květin. Branka zavřít nejde, nechá ji tedy tak.
K pratetě se může přijít také zkratkou podél potoka. Vojtěch sice nebude moci obdivovat kmeny topolů u plotu hřbitova, zato uvidí rybník s párkem lysek. Pratetina chalupa je hned třetí za ním.
Vrátil nářadí do kolny a šel se rozloučit. Věděl od otce, že si prateta musí ulevit postěžováním si a vzpomínkou.
"To jsi hodný, Vojtěchu," uslyšel napřed a přijal balíček buchet.
Pak se dozvěděl, jak často chodila hrob okopávat a které druhy květin na něm všechny měla. "Takové jsem tam mívala záhonky, ani travičku mezi kvítím…Kolikrát jsem pak klečela na kameni a ptala se, proč už tam dávno nejsem s nima," brání se teta rychlými slovy slzám. Vojtěch, při odchodu trochu zdlouhavě přešlapující, se zeptal, zda by ještě s něčím nepotřebovala pomoci.

© Stanislav Zatloukal; 1999




[ rukopisy ] [ texty ] [ potápěč ] [ kotrla.com ] [ scriptorium ]

CNW:Counter
od 19. 9. 2002

TOPlist