Autoři Kontakt Texty - literární čtvrtletník Frogman - váš dýchací přístroj ve světě literatury Scriptorium - návrat na úvodní stránku

Vojtěch Kučera

Narodil se v roce 1975 v Třinci
Vystudoval geografii na MU v Brně. Spoluzakladatel poetického magazínu Weles, jehož je od roku 1999 šéfredaktorem.

Verše naleznete i ve sbírce Samomluvy (Brno: Vetus Via,200)

Samomluvy


Poezie Vojtěcha Kučery je tichá a neokázalá. Její autor nepatří mezi básnické švališéry s barevnými chocholy na čepicích, kteří se projíždějí na svých koních cvičištěm a udivují přihlížející efektními jezdeckými kousky. Jeho verše nejsou bohaté na výrazové prostředky, neohromují „stokorcovou“ obrazností ani metaforikou. Kučera promlouvá tichým, soustředěným hlasem, jeho básně jsou máloslovné a křehké. Zdá se, jako by byly zaznamenány na voskovém válečku prvního fonografu – stačí ho neopatrně uchopit a záznam je navždy ztracen. A co zaznamenává Kučerova jehla? Především samotu, drcení dlaní v prázdném pokoji, milostné zklamání a nekonečné toulky šedým městem, které je vnímáno zjitřenými smysly. Jsou zde však i prozářenější melodie hudba letního městského sadu s kašnou, poezie jako lehounká wassermusik.
Ve většině textů je ale Kučera odsouzen k nekonečnému bloudění městem, k němuž se ve své samotě obrazně i doslovně přimyká. Při četbě těchto veršů nabýváme dojmu, že jeho rukáv je opravdu ušpiněný od omítky činžáků. Básník prochází ulicemi a přitom se tiskne ke stěnám domů, které si přikládá k údům a nechává si od nich pouštět žilou. Jeho krev pak proudí stoupacíma trubkama až do podkroví, kde si Ona nad topením suší vlasy.
Kučera ve svých verších vrávorá městem až do zemdlení. Probuzení přichází uprostřed noci na prostěradle v prázdném, nezařízeném pokoji. U stropu bliká zářivka, z okna pohled na ulici s rozsvícenými výklady. Venku prší déšť se sněhem, tramvajové koleje se lesknou. Ještě nadávno zde byla i Ona. Teď však rozrývá bílé stěny nehet samoty. Drcení dlaní, drtidla dlaní...

-bt-

Medailónek o autorovi, spolu s fotografií, byl převzat z měsíčníku pro literaturu a čtenáře Host 3/99, kde naleznete v tištěné podobě i některé z autorových veršů.
[ rukopisy ] [ texty ] [ potápěč ] [ kotrla.com ] [ scriptorium ]

CNW:Counter
od 19. 9. 2002

TOPlist