Úvodní stránka
Kontakt
Redakce:

   [ Pavel Kotrla ]
   [ Jiří Hrabal ]
   [ Jakub Chrobák ]
   [ René Kočík ]
   [ Dalibor Malina ]
   [ Milan Orálek ]
   [ Martin Škabraha ]

Projekty:

   [ Potápěč ]
   [ Scriptorium ]
   [ A. S. Puškin ]
   [ Bartoš Vlček]
   [ Atlantida ]
   [ JVP ]

Archiv:

   [ HTML ]
   [ PDF ]

Ostatní:

   [ Autoři ]
   [ Napsali o Textech ]
   [ Výroční večírky ]
   [ Knihovnička ]

Hledat v Textech:
FreeFind

 

[pak] blog pavla kotrly

Poetično Michala Jareše

potápěč

Lidé v okolí

 

Autoři publikující v Textech

a b c č d e f g h ch i j k l m n o p q r ř s š t ť u v w x y z ž
tato stránka vzniká průběžně, omluvte absenci a neúplnost některých hesel; pokud můžete některá hesla doplnit, tak neváhejte doplňující informaci zaslat na e-mailovou adresu pkotrla@atlas.cz

A

Abdolah Kader

(12. listopadu 1954, Arak v Iránu, vlastním jménem Hossein Sadjadi Ghaemmaghami Farani) – Po emigraci z Iránu se dostal do Nizozemí, kde v roce 1993 vydal svou první nizozemsky psanou knihu. Ukázky pochází z knihy Mirza (1998). Abdolahovy knihy vyšly v němčině, francouzštině, italštině, dánštině, norštině a srbochorvatštině.

Alechin Alexej

Antognazzi O. Carlos

Narodil se 14. května 1963 v argentinském Santa Fe. Spisovatel, esejista, novinář. Držitel několika prestižních literárních cen. Nyní publikuje v denících La Capital (Rosario) a La Voz del Interior (Córdoba). Od roku 1996 spolupracuje s venezuelskou Revista de Literatura Hispanoamericana. Jeho povídky byly přeloženy do italštiny, angličtiny, jsou obsaženy v antologiích vydávaných ve Španělsku, Itálii, Mexiku, Spojených státech amerických, Argentině.

Antony David

Existuje od 15. 1. 1976. Začínající slovenský prozaik, vítěz hlavní ceny literární soutěže Jašíkove Kysuce 2001. Publikuje v časopisech Dotyky a Rak. Žije v Bratislave. Uveřejněná povídka v "Textech" č. 27 je jeho debutem v ČR.

Antonyč Bohdan Ihor

5. října 1909 – 6. července 1937. Ukrajinský básník a prozaik.

Arreola Juan José

Narozen 21. 9. 1998. Mexický spisovatel. Především povídkář, je však i autorem jediného románu. Věnuje se i divadelní a literární publicistice.

Asejev Nikolaj

nahoru

 

B

Babi André

Bačurin Jevgenij

Bajaja ANtonín

1945 ve Zlíně) – prozaik, novinář, redaktor. Vydal např. prózy Mluviti stříbro (1982), Duely (1988), Zvlčení (2003). Vede kurzy tvůrčího psaní na univerzitách ve Zlíně a Olomouci. V roce 1994 byl za svou publicistickou tvorbu byl oceněn Cenou křepelek.

Ballová Win

Baru Michal

Narodil se roku 1958 v Kyjevě. Jako tříměsíční se s rodiči přestěhoval do města Serpuchov, kde žil do počátku studií na Moskevském chemicko-technologickém institutě. Jak sám říká, tuto školu dokončil sice s velikou námahou (chronická nechuť k učení), ale získal zde zhoubnou vášeň k vědeckému výzkumu. V Puščině pracoval v Institutu bioorganické chemie a obhájil zde disertaci a doktorát. Své povolání miluje. Mimo to se věnuje literatuře a vydal knihy básní a próz. Sám sebe označuje za stoupence malých forem.

Bělohradský Václav

(1944) – filosof a sociolog. Roku 1969 emigroval do Itálie. Přednáší na univerzitách v Janově, v Terstu a v Praze. Česky vydal např. Přirozený svět jako politický problém (1991), Myslet zeleň světa (1991), Kapitalismus a občanské ctnosti (1992), Mezi světy & mezisvěty (1997).

Bittnerová Martina

Narodila se 8.10. 1975, žije v Praze. Píše povídky i poezii, chtěla by psát divadelní hry a písňové texty.

Bláha Ondřej

(1979) interní doktorand na FF UP v Olomouci, spolupracuje s Českým rozhlasem, publikoval sloupky, fejetony, získal 3. místo na 46. ročníku Šrámkovy Sobotky – próza.

Bodor Ádám

Současný maďarský prozaik žijící v Sedmihradsku. Vyniká zvláště jako autor krátkých próz, v nichž se plně projevuje jeho hutný až strohý styl a překvapivé pointy.

Bret Martin

Pseudonym

Brodskij Josif

Ruský básník (1940 - 1996), autor literárních kritik, esejista. Po vyhoštění ze SSSR (1972) působil v USA. Nobelova cena za literaturu z roku 1987.

Bunin Ivan

Ruský prozaik a básník (1870 - 1953). Nositel Nobelovy ceny za literaturu.

Buršíková Anežka

Babička Borise Jirků.

nahoru

 

C

Coj Viktor

Ruský rocker, autor písňových textů, mluvčí skupiny Kino a filmový herc (*21. 06. 1962 – +15. 08. 1990)

Cvetajevová Marina

Ruská básnířka a překladatelka (1892 - 1941). Po emigraci v roce 1922 žila v i Československu.

nahoru

 

Č

Čačković Branka

Čater Dušan

(1968) – Slovinský redaktor a publicista, autor povídek a románů. Před nejnovějším románem Ata je spet pijan (Taťka je zase opilej, 2002; česky vyjde 2004) o sobě dal vědět romány Flash Royal (1994), Imitacija (Imitace, 1996) a Patosi (Patosy, 1999). Je také překladatelem z chorvatštiny.

Čulík Jan

(1952, Praha) Vydavatel Britských listů, publikuje v řadě zahraničních i českých časopisů. Vydal několik knih, asi nejznámější jsou Knihy za ohradou: Česká literatura v exilových nakladatelstvích (1991) a V hlavních zprávách: Televize (2001, s Tomášem Pecinou), překládal české autory do angličtiny.

nahoru

 

D

Davidson Donald

Derkač Lana

(1969) je chorvatská básnířka, prozaička a dramatička. Vystudovala Filosofickou fakultu na univerzitě v Zagrebu. Vydala čtyři básnické sbírky: Usputna raspela (1995), Utočište lučonoša (1996), Eva iz poštanskog sandučića (1997), Škrabica za sjene (1999) a knihu dramat Rezignacija (2000). Za své dílo

Drozd Jan

nahoru

 

E

Esterházy Péter

Matematik, postmoderní spisovatel generace sedmdesátých let, publicista a aristokrat. Jeden z nejvýznamnějších současných maďarských autorů. Ukázka v 19. čísle je z autorových pamětí

nahoru

 

F

Fajkus Robert

Lékař, básník. Narozen 6. 2. 1967 v Jindřichově Hradci Autor básnické sbírky Sivý křik (Vendryně: Weles 1997), která vznikla výběrem z několika strojopisných sbírek.

Fet Afanasij Afanasijevič

Ruský básník (1820 - 1892). Předchůdce novoromantismu.

Fiala Jiří

Foucault Michel Paul

Francouzský filosof, historik filosofie a společenských věd (*1926 - +1984). Jeho myšlení ovlivnili především F. Nietzsche, M. Heidegger, G. Canguilhemm a franc. strukturalisté. Bývá považován za představitele filosofie tzv. poststrukturalismu.

Framboise Erik

Pseudonym

Freundsberg Jan

Pseudonym

Frydrychová Alena

Pochází z Valašského Meziříčí. Absolvovala Střední průmyslovou školu chemickou v Hranicích,

nahoru

 

G

Gilk Erik

Grombíř Jakub

Narozen 1974. Absolvoval teorii a dějiny dramatických umění na FF UP v Olomouci, kde nyní působí jako postgradualni student. Zabývá se současnou českou kinematografií. Žije v Bzenci. Básně, povídky, recenze, paměti a jiné texty publikuje ve Tvaru, Aluzi, Textech, Jihovýchodní poště, Hostu, Welesu. První knihu Grombířovu naleznete ve Scriptoriu.

Gorlanová Nina

Narodila se ve vesnici Věrch - Jih, Permská oblast, Rusko. Publikovala v časopisech Aurora, Říjen, Ural, Dauvaga, Znamja.

Gruško Pavel

nahoru

 

H

Harák Ivo

Narozen 4. 11. 1964 v Brně. Působí jako pedagog na Pedagogické fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Hlavsa Milan

Hudebník. Člen legendárních Plastic People.

Hofman Karel

Malíř (1906 - 1998). Působil jako profesor na Škole umění ve Zlíně a Uherském Hradišti. Cestoval po Itálii, kde i vystavoval. Hlavním zdrojem jeho námětů byla valašská krajina.

Hora Petr

Narozen 1. 5. 1958. Historik literatury, editor, člen literárněvědné společnosti AV ČR. Působí n akatedře bohemistiky FF UP.

Horný Martin

Narodil se 6. 5. 1972 v Českém Těšíně, kde žije a pracuje; vydal
sbírku Na samém konci pláče had (1996), jeden ze tří autorů almanachu Rezavá ryba stvoření (2000) skupiny Apeiron.

Hrabal Jiří

Narozen 1973 ve Vsetíně. Šéfredaktor Aluze, člen redakce Textů. Působí na katedře bohemistiky FF UP v Olomouci.

Husainov Ajdar

nahoru

 

CH

Chleboun Petr

nahoru

 

I

Indruch Igor

Narodil se 27. 11. 1967 ve Valašském Meziříčí. Překladatel, prozaik, grafik. Autor knih Děti mrtvol, Mozkodlab.

nahoru

 

J

Jabůrek Martin

Janček Vlado

Jančová Michaela

Narozena ve Valašském Meziříčí. Studentka historie a španělštiny na FF UP v Olomouci.

Jareš Michal

Narozen 19. 11. 1973 v Liberci. Absolvent FF UP v Olomouci, obor teorie a dějiny dramatických umění. Nyní odborný pracovník v odd. současné čs. literatury Akademie věd ČR. Redaktor Aluze a Tvaru. Přiležitostný básník, povídkář, esejista, kecal, autor comicsů. Publikuje v Aluzi, Textech, Tvaru, Hostu, Nových knihách, Pěší zóně...

Jerofejev Benedikt

Jasný Mlhoš

Autor několika her pro loutkové divadlo, pravidelně publikoval v Kopřivnických novinách. Pseudonym.

Jirků Boris

Malíř, grafik. Narodil se 10. 4. 1955 ve Zlíně. Jeho tvorba je úzce svázána i s literaturou. Ilustroval řadu knih (např. G. García Marquez: Sto roků samoty).

Juřička Miloš

Narozen 1975. Vystudoval VUT v Brně, fakultu elektrotechniky a informatiky, je inženýrem a žije ve Vsetíně. Píše básně i prózu. Jeho texty si doposud četli pouze jeho kamarádi. Má rád fotografování, v jedné ze vsetínských kapel hraje na kytaru. A jak je zřejmé, má rád především Bohumila Hrabala.

nahoru

 

K

Kasal Lubor

(1958) – básník, redaktor, bývalý šéfredaktor časopisu Tvar, nyní pracuje v literární a divadelní agentuře Aura-pont. Publikoval básnické sbírky Dosudby (1989), Vezdejšina (1993), Hlodavci hladovci (1995), Jám (1999), Hladolet (2000). Básně pochází z rukopisu připravované sbírky Bláznův dům.

Kholl Jan

Narozen 2.8.1976. Student bohemistiky na FF UK.

Kobzáň Jan

Rodák z Liptálu u Vsetína. Žil v letech 1901 - 1959. Malíř a spisovatel. Autor stovek kreseb, maleb a sgrafit s náměty s valašského života. Nejznámějším dílem se stala jeho kniha z roku 1927 O zbojníkoch a pokladoch.

Kocourková Hana

Autorka básnických sbírek (např. sb Verše: Brno 1993), textařka skupiny Betula pentula.

Kočík René

Narozen 7.9. 1975 ve Vsetíně - Rokytnici. Absolvoval a nadále studuje FF UK. Člen Textů živící se jako novinář. Překládá z ukrajinštiny, rusínštiny, ruštiny, polštiny. (sbírka překladů ruské a ukrajinské přírodní a milostné lyriky A nepláču, a nezpívám, Edice Kosice 1996). Pro sebe a své kamarády sepsal dvě deníkové knihy - To kolem (1995), A ve větvích smáli se barevní skřeti (1998). Spoluzakladatel malé Edice Kosice (od r. 1995 ve Vsetíně).

Kolářová Jana

Koplík Jiří

Korněv Sergej

Kotrla Michal

Narodil se 27. srpna 1978. Zemřel 18. prosince 1996, kdy byl při přecházení kolejí zachycen lokomotivou. Bratr Pavla Kotrly.

Kotrla Pavel

Narodil se 5. května 1974. Vystudoval literaturu a český jazyk na FF OU. Spoluzakladatel Textů, kterých je šéfredaktorem. Autor jejich internetové podoby. Publikuje v literárních časopisech, překládá z ruštiny. Založil a udržuje v chodu Scriptorium a Potápěče. Bratr Michala Kotrly.

Kovář Michal

Fotograf.

Krajča Ladislav

(* 1963) bydlí v Zašové. Učí na ZŠ ve Viganticích. Publikoval v časopisech Jihovýchodní pošta, Modrý květ, Weles.

Kranzherz Alexander

Autor je veterinář. Pseudonym.

Krivin Felix

Vesna Krmpotić

Nar. 1932 v Dubrovníku, chorvatská básnířka, prozaička, dramatička a esejistka; na Filosofické fakultě v Zagrebu vystudovala psychologii a angličtinu; obdivovatelka indické kultury: počátkem 60. let získala stipendium indické vlády a studovala bengálštinu. Z díla: poezie: Poezija (1956), Jama bića (1965), Krasna nesuglasja (1970), Orfelija (1987), Unus ad Unam (1997) ; próza: Dijamantni faraon (1975), Brdo iznad oblaka (1988), Bhagavatar (1990); eseje: Indija (1965), Košulja sret

Kučera Vojtěch

Narodil se v roce 1975 v Třinci Vystudoval geografii na MU v Brně. Spoluzakladatel poetického magazínu Weles, jehož je od roku 1999 šéfredaktorem. Vydal básnickou sbírku Samomluvy (Brno: Vetus Via, 2000).

Kučera Štěpán

(1985) – Narodil se v Jablonci nad Nisou, kde žije a studuje gymnázium. Externě přispívá do Deníku Jablonecka, je redaktorem magazínů InternetFOLK a Dobrá adresa. Publikuje v literárních časopisech (Tvar, Divoké víno, Salon – příloha deníku Právo).

Kůs Tomáš T.

Narodil se 1978. Člen plzeňského Ason–klubu. Pod jeho záštitou publikoval v prosinci 1999 prózu „Ještě hlavu?“ a v listopadu 2000 sbírku poezie „Houslový klíč“. Vítěz soutěže Literární Šumava 2000 v kategorii poezie.

nahoru

 

L

Lapáčková Tereza

Narozena 1981. Bydlí v Růžďce, studuje v Praze na UK.

Lesová Pavlína

(*1979), studentka antropologie na PřF MU v Brně, žije v Tupesích u Uherského Hradiště. Publikovala ve Welesu a Iniciálkách Tvaru.

Linhart Patrik

7.8.1974 v Duchcově žije v Teplicích-Šanově-Duchcově vydavatel časopisu Dekadent Geniální, zakladatel Vědeckého studia Stará milenka, performer skupin Los Deutschlandos a Matadoors viz. www.htconnect/krajic. Vydal pod jménem Pavel Jazyk Čítanku český Jazyk (Velarium 1998), letos vyjde pod jménem Patrik Linhart sbírka Měsíční povídky/ Opárno (Votobia), publikoval ve Tvaru, Welesu, Nových knihách, Literárních novinách, Hostu, almanaších Od břehu k horám (Votobia 2000), Pětlet Nomisterion 1999), Žleby (Most 1998)...

Lipus Radovan

Narodil se v Těšínském knížectví v roce 1966. Roku 1984 maturoval na nejvýchodnějším českém gymnáziu na světě — v Třinci. Následujících pět let byl prázdninovým průvodcem na hradě Roštejně a zámku Humprecht. V letech 1984-1986 studoval na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci teorii kultury a v letech 1986–1991 na DAMU, kde absolvoval katedru režie u prof. Jaroslava Vostrého. V roce 1991 působil v Činoherním klubu Praha. Od roku 1992 je v angažmá činohry Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, kde jako kmenový režisér působí dodnes. Autor televizního cyklu Šumná města.

Litvinov Vladimír

Narodil se v Čeljabinsku, studoval v Tartu. Nyní opět žije v Čeljabinsku, kde pracuje jako manipulant s jaderným palivem.

Lněničková Andrea

Londonová Billy

Pseudonym.

nahoru

 

M

Maděra Petr

Narodil se 10. července 1970 v Ostrově nad Ohří. Autor básnických sbírek Krevel (1997) a Komorní hůrka (2001).

Magdoň Libor

Machala Lubomír

Narozen 10. 11. 1958 v Bruntále. Absolvent FF UP v Olomouci, kde od roku 1982 působí. Nejprve v roli stážisty, poté v roli učitele. Věnuje se především současné české a slovenské literatuře. Spoluautorsky a autorsky se podílel na několika odborných publikacích.

Machala Miroslav

Sochař. Narodil se 9. 5. 1950 ve Vsetíně. Absolvent VŠUP v Praze. Zúčastnil se několika kolektivních výstav. Autor knihy Atlantida na dosah?

Malanjuk Jevhen

Je jedním z nejvýraznějších ukrajinských básníků 20. století. Bojoval v občanské válce, po obsazení Ukrajiny Rudou armádou přijal azyl v ČSR, kde vystudoval Ukrajinskou polytechniku v Poděbradech. Přátelil se s J. Macharem a najdeme u něj mj. mnohé pražské a jihomoravské motivy. V roce 1945 odesel do USA. V letošním roce chystá Ukrajinská Iniciativa v ČR první ucelené vydání výboru jeho poezie.

Malina Dalibor

Knihkupec, publicista, vydavatel časopisu Texty. Narodil se 18. 10. 1942 v Pňovicích. Absolvent FF UP v Olomouci. V šedesátých letech patřil k autorům časopisu Červený květ. V letech 1989 - 1991 ředitel Státního divadla v Ostravě. Od roku 1991 majitel knihkupectví a výstavní galerie ve Vsetíně.

Malý Radek

(24. července 1977 v Olomouci) Jako básník i jako překladatel z němčiny obstál v několika soutěžích (Literární Františkovy Lázně 2001, Překladatelská soutěž Jiřího Levého 2000 aj.). Debutoval sbírkou Lunovis (BB-Art, 2001, nominace na výroční knižní cenu Magnesia Litera jako objev roku). Za poslední básnickou sbírku Vraní zpěvy (Petrov, 2002) letos získal Cenu Jiřího Ortena za rok 2003.

Martinek Libor

Narodil se 15. 1. 1965 v Krnově. Vystudoval Pedagogickou fakultu UP v Olomouci, obor čeština – hudební výchova, poté učil na Střední pedagogické škole v Krnově. Od roku 1993 byl odborným asistentem, od roku 2010 je docentem české literatury na Ústavu bohemistiky a knihovnictví Slezské univerzity v Opavě (doktorát z dějin české literatury obhájil na FF Masarykovy univerzity v Brně v roce 2000, doktorát z dějin polské literatury v r. 2005 tamtéž, habilitace v r. 2010 tamtéž), člen Obce spisovatelů ČR a Obce překladatelů ČR. Autor řady odborných publikací a překladů z polštiny.

Matušek Otakar

Narodil v Ostravě v r.1953. Je ženatý, má dvě dospělé děti. Aforismy píše 15 let a publikoval je ve Tvaru, Iniciálách, Akordu, Alternativě nově a Moravskoslezském dni. Jsou také součástí knih ostravské spisovatelky Boženy Klímové. Je v invalidním důchodu a žije v Ostravě-Porubě.

Matušů Jan

Narozen 1931, někdejší zást. ředitele Základní školy v Hovězí (po r. 1969 byl zbaven funkce a přeložen), patří k nejbližším přátelům Mojmíra Trávníčka.

Mičkalová Helena

Narodila se v Mistříně u Kyjova v r. 1935. Je sběratelkou lidové slovesnosti a vydala dvě knihy pověstí O čem si vyprávjajú Karlovjané a Co sa Karlovjanom stalo aj nestalo.

Miďjanka Petro

Básník - učitel, narozen v roce 1959 v Zakarpatské oblasti Ukrajiny (někdejší Podkarpatská Rus), je řazen do generace osmdesátníků, autorů tzv. nové vlny (Jurij Andruchovyč, Oksana Zabužko, Vjačeslav Medviď ad.). Autor básnických sbírek Práh, Farametlyky, Ohnisko, Zelený fyres patří mezi nejvýraznější představitele ukrajinského postmodernismu. Zakarpatské dialektismy a archaismy, jimiž se stává jeho tvorba značně specifickou a často dokonale srozumitelnou pouze omezenému okruhu čtenářů, mu vynesly přezdívku „exotický pták“ ukrajinské poezie.

Mikuláštík Tomáš

Narozen 21. 12. 1948 ve Vizovicích. Historik umění. Pracoval ve zlínské galerii, byl ředitelem Okresního muzea ve Vsetíně. Nyní přednáší dějiny kultury na Institutu reklamní tvorby a marketingových komunikací ve Zlíně. Publikuje v řadě časopisů.

Miłosz Czesłav

Polský básník. Narodil se 1911 v Šetejnách na Litvě. Nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 1980. Editor, autor esejů a úvah.

Minulescu Ion

Básník, prozaik a publicista, představitel rumunského symbolismu.Jeho poezii,z níž česky vyšel v roce 1930 výběr nazvaný Zpověď, charakterizuje melodičnost, chmurné náměty a ironický, až burleskní výraz.

Mitáček Zdeněk

Vydavatel literárního časopisu Jihovýchodní pošta. Přispívá do literárních časopisů.

Mlčoch Miloš

Mrštík Vilém

nahoru

 

N

Nemetz Barbora

Narodila se 22. 5. 1974 ve Vsetíně. Vystudovala bohemistiku a anglistiku na FF UP v Olomouci. Autorka veršů, povídek a písňových textů. Žije ve Vídni.

Neuhoff Eric

Nosálková Barbora

viz Nemetz Barbora

Novotný Michal

Novotný Vladimír

nahoru

 

O

Odehnal Petr

Orálek Milan

Rodák z Valašského Meziříčí, žije v Třinci, doposud publikoval časopisecky.

Oravec Imre

Současný maďarský básník, potomek emigrantů z roku 1956.Žije ve Spojených státech.Ve své tvorbě se vrací zejména ke světu maďarské vesnice, kde prožil dětství a kam se nyní vrací.

Oreb Jan

Pseudonym

nahoru

 

P

Party-Nagy Lajos

Pátková Jana

Patrikejev Andrej

Péterfy Gergely

Maďarský prozaik.

Petrů Marek

Pilař Martin

Pleska Gabriel

(1978) – Publikuje časopisecky, od útlého mládí punkrocker, autor básnické sbírky česnek! česnek! (2003).

Polách Vladimír

Pupačić Josip

(1928-1971) – chorvatský básník, esejista, kritik a profesor staré chorvatské literatury na Filozofické fakultě v Zagrebu. Tragicky zahynul při leteckém neštěstí na rodném ostrově Krku. Vydal básnické sbírky: Kiše pjevaju na jablanima (1955), Mladići (1955), Cvijet izvan sebe (1958), Ustoličenje (1965) a Moj križ svejedno gori (1971).

Pyszko Jan

Narozen 1925. Současný polský básník z českého Slezska. Vydal prozatím tři sbírky: Pęknięta pieczęć (Puklá pečeť, Kielce 1988), Słowa jak kamienie (Slova jak kameny,Warszawa 1993) a Potoki (Opole 1993).

nahoru

 

Q

nahoru

 

R

Rakovszky Zsuzsa

maďarská básnířka a prozaička

Romadanov Alexandr

Jeden z redaktorů ruského internetového žurnálu Slovesnost. Prozaik, teoretik síťově literatury.

Rösner Libor

Rous Jan

Folklorista (23. 8. 1869 – 19. 1. 1950). Zakladatel vlativědného sborníku Naše Valašsko, spolu s Františkem Táborským a Josefem Válkem. Předseda spolku okresního muzea (Vsetín). Působil jako kronikář obce Bystřička, kde také vykonával učitelské povolání.

Rubenko Leonid

Růčka David

Pilot Boeingu 737

Rudenková Sabina

Rušar Daniel

Narozen 1975 ve Valašském Mezižíří. V současnosti žije v Praze, kde učí anglický jazyk.

Rywiková Daniela

nahoru

 

Ř

nahoru

 

S

Sawyer Martin

Londýnský bohemista.

Shock Viki

Sibircev Denis

Narodil se roku 1972 v městě Sverdlovsk, nynějším Jekaterinburgu, kde po studiu na fyzikální fakultě absolvoval aspiranturu v Institutu fyziky kovů (IFM). Zde nyní pracuje. Verše píše od roku 1988, s tříletou přestávkou v letech 1994 - 97. Publikoval např. v Čertových kuličkách, Slovesnosti.

Smolka Zdeněk

Sobek Pavel

Staff Leopold

Suckling Nigel

Suchý Adam

Szlosarek Artur

(1968) – básník, překladatel z němčiny, patří k nejvýraznějším představitelům básnické generace, která se v polské poezii objevila na přelomu 80. a 90. let minulého století, spojované především s časopisem bruLion. Autor pěti básnických sbírek, v roce 1993 obdržel Cenu Nadace Kościelskich.

Szymańska Adriana

Narozena 12. 2. 1943 v Toruni.Vystudovala polskou filologii na Univerzitě Mikuláše Koperníka v Toruni. Debutovala v r.1964 na stránkách čtrnáctideníku „Fakty i Myśli “ (Bydgoszcz) jako básnířka. Od r.1971 žije ve Varšavě, kde pracovala jako redaktorka vydavatelství „Czytelnik “. Vydala několik básnických sbírek. Psala také knihy pro děti a je autorkou psychologického románu Święty grzech (1996).

Szymborska Wislawa

Polská básnířka. Nositelka Nobelovy ceny za literaturu.

nahoru

 

Š

Ševčenko Taras

Šístek František

(1977 v Mostě) – Analytik společnosti Regard sur les Balkans (Paříž) pro Srbsko a Černou Horu. Redaktor literárního časopisu Sent, Novi Pazar, Srbsko, člen redakčního kruhu časopisu pro muslimskou kulturu a historiii Almanah, Podgorica, Černá Hora, dopisovatel černohorského deníku Vijesti z Prahy, přispívá do periodik Slovanský přehled, Mezinarodní politika, Lidé města, Central Europe Review.

Škabraha Martin

Žije na Bystřičce. Student FF UP v Olomouci.

Škubal Petr

Šťastná Marie

Štefan Ivo

Štěpánek Ladislav

Archeolog. Narozen 11. 3. 1956 ve Vsetíně. Pracuje jako kurátor archeologických sbírek vsetínského muzea.

nahoru

 

T

Tarnavskij Jurij

Ţepeneag Dumitru

(nar. 1937) Jeden z nejoriginálnějších rumunských prozaiků. V padesátých letech píše výhradně do šuplíku, poprvé publikuje až v r. 1966, koncem šedesátých let stojí mj. u zrodu nového literárního směru, tzv. onorického estetismu. V roce 1975 je nepohodlný spisovatel během pobytu v Paříži zbaven rumunského občanství Ceauşescovým prezidentským dekretem. Nucen zůstat v emigraci píše střídavě rumunsky i francouzsky. Do povědomí rumunských čtenářů se vrací až v devadesátých letech, kdy jsou postupně vydávány jeho romány, mj. již po druhé „Hotel Europa“, jenž obdržel cenu UNESCO a byl přeložen do francouzštiny, němčiny a maďarštiny (pro české čtenáře je připravována ukázka v Literárních novinách). Vydávání Ţepeneagova díla v rumunštině vyvrcholilo v roce 2001, kdy bukurešťské nakladatelství ALLFA uceleně vydává pod titulem „Prin gaura cheii“ (Klíčovou dirkou) jeho krátké prózy.

Těrech Vladimír

Tichý Jiří

Trávníček Mojmír

Literární kritik a vědec. Narozen 17. 12. 1931 ve Vsetíně. Žije v Novém Hrozenkově. Spolupořádal kritické edice díla J. Zahradníčka a B. Fučíka, editor díla J. Čepa. Publikuje časopisecky (Host, Tvar, Aluze, Texty...)

Trojak Bogdan

Básník. Narozen 23. března 1975 v Českém Těšíně. Autor básnických sbírek Kuním štětcem, Pan Twardowski, Jezernice. Spolupodílí se na vydávání časopisu Weles.

Ťutčev Fjodor Imanovič

Ruský romantický básník (1803 - 1873).

Tvrdý Filip

nahoru

 

Ť

nahoru

 

U

Ullrich Jan F.

(1968) – ačkoliv pochází z Valašského Meziříčí, je dnes předním odborníkem na jazyk a kulturu siouxského kmene Lakota. V 90. letech opakovaně pobýval v indiánských rezervacích a v současné době pracuje pro Indiana University na projektu revitalizace lakotského jazyka. Překladem a rozsáhlým doslovem se podílel na českém vydání kultovní autobiografické knihy Mluví Černý jelen a v nakladatelství Argo vydal bilingvní soubor lakotských mýtů a pověstí. Provozuje internetové stránky http://www.inext.cz/siouan, na jejichž anglické verzi naleznete mj. řadu původních lakotských textů.

Urubek Mirek

Novinář, hudebník.

nahoru

 

V

Václavík Radek

Vaculík Ludvík

Válek Jan

Narozen 1946. Pochází z Valašských Klobouk, je biolog. Pracuje na přehradě Stanovnici v Karolince. Vlastní psaní považuje za formu životních záznamů.

Vašut Tomáš

Narozen 1971 ve Valmezu, ale jinak Zubřan a podradhošťský Černohorec. Absolvent vsetínské průmyslovky. Vystudoval rumunštinu, maďarštinu a ukrajinštinu na FF UK. Koncem století bydlel v Bukurešti, prozatím válčí v Praze, večer se snaží doma na nádraží tak trochu mudrovat, překládat a číst.

Veselá Václava

Narozena 1969 v Hradci u Sušice. Vdaná, bezdětná, provdala se do Volyně. Absolvovala katolickou teologickou fakultu UK. Pracuje v Písku jako programátor, školitel, konzultant. Doposud psala spíše do šuplíku, část její tvorby naleznete na internetových stránkách.

Víceník Alois

Víceníková Dora

Vrajová Jana

Volf Zdeněk

Narozen 30. 6. 1957 ve Valašském Meziříčí. Se ženou a čtyřmi dcerami žije v Brně – Tuřanech. Pracuje jako inseminátor skotu na Brně – venkov. Vydal básnické sbírky Řetězy a ptáci a K svému.

Všetička František

Narozen 25. 4. 1932 v Olomouci. Literární historik.

nahoru

 

W

Wawrzkiewicz Marek

(nar. 1937 ve Varšavě) autor mnoha básnických sbírek, překladatel, redaktor. Překlad pochází ze sbírky Późne popołudnie (2001).

Winock Michael

in č. 10

nahoru

 

X

nahoru

 

Y

nahoru

 

Z

Zatloukal Jan

Bratr Stanislava Zatloukala.

Zatloukal Stanislav

Narozen 1976 ve Vsetíně. Vystudoval Přírodovědeckou faltu UP v Olomouci. Dochází na vybrané kurzy katedry filosofie FF UP a přemýšlí nad zaměstnáním. Stav: svobodný; vojenské služby zproštěn... Lituje, že se nenaučil jazyky, aby se mohl začíst do oblíbených autorů v originále.

Zbránek Bohumil

(1925 – 1986) Regionální spisovatel, letecký mechanik. Psát začal po odchodu do důchodu. V roce 1989 vyšel sborník jeho povídek Z valašských kopců, chalup a strání.

Zruda Leo

nahoru

 

Ž

nahoru

pro internauty připravil Pavel Kotrla na sklonku roku 2000 a na počátku třetího tisíciletí ;
poslední aktualizace: 28. února 2004