Redakce

Pavel Kotrla

Pavel KotrlaNarodil se 5. 5. 1974 ve Vsetíně. V letech 1992-1997 vystudoval na Filozofické fakultě Ostravské univerzity literární vědu a češtinu. Od roku 1996 je šéfredaktorem a vydavatelem literárního čtvrtletníku Texty, který v roce 1996 založili s Jiřím Hrabalem, Jakubem Chrobákem, René Kočíkem a Daliborem Malinou ve Vsetíně. V minulosti do provozu uvedl internetovou knihovničku rukopisů Scriptorium. Recenze, překlady a vlastní tvorbu publikuje od roku 1995 v řadě periodik. Pravidelně psával sloupky pro Tvar a Host. Je spoluautorem dvou vydání Slovníku osobností kulturního a společenského života Valašska a hesly přispěl do Literárního slovníku severní Moravy a Slezska, vydal knihy z historie Bystřičky a básnické sbírky „Prstem na sklo rybám“ (2013) a „Mírný severní“ (2019). V letech 2007-2013 byl redaktorem Aluze, revue pro literaturu, filozofii a jiné. Více např. v regionální databázi Osobnosti Valašska. Od roku 2013 majitel nakladatelství Klenov.

Dalibor Malina

Dalibor Malina
Narodil se 18. 10. 1942 v Pňovicích. Vystudoval pedagogický institut a FF UP Olomouc. V šedesátých letech patřil k autorům časopisu Červený květ, psal poezii. V osmdesátých letech pracoval ve státní správě, v letech 1989-90 byl ředitelem Státního divadla v Ostravě. Od roku 1991 je majitelem knihkupectví, nakladatelství a výstavní galerie ve Vsetíně. Věnuje se publicistické činnosti, literární a výtvarné kritice. Zakládající člen a první vydavatel časopisu Texty. Autor několika monografií valašských malířů. Více v regionální databázi Osobnosti Valašska.

Jakub Chrobák

Jakub ChrobákNarodil se 16. září 1974 ve Vsetíně. Vystudoval bohemistiku na Filozofické fakultě Ostravské univerzity a na téže fakultě je nyní interním doktorandem. Zabývá se studiem Bohumila Hrabala, specializuje se na jeho rané, zejména básnické tvorby. Poezii publikuje od poloviny devadesátých let. Věnuje se i recenzní činnosti. Publikoval v časopisech Tvar, Literární noviny, Host, Aluze. Patří k zakládajícím členům časopisu Texty, jehož je redaktorem. Pohybuje se mezi Vsetínem, Opavou a Ostravou. Vydal básnické sbírky Až dopiju, tak zaplatím (2002), Adresy (2010), Jak prázdné kolo, po ráfku (2014), Imrvére… (2017). Vyučuje literaturu na univerzitě v Opavě.

René Kočík

René KočíkNarozen 7. září 1975 ve znamení nesmělé Panny ve Vsetíně-Rokytnici. Vychodil a vyseděl FF UK. Člen Textů živící se jako novinář (Týdeník Rozhlas; šéfredaktor časopisu Podkarpatská Rus; redaktor měsíčníku Ukrajinskyj žurnal). Literárně se kamarádí s P. Kotrlou, D. Malinou, J. Hrabalem, J. Chrobákem, V. Kučerou, J. Khollem a T. Vašutem. Příležitostně překládá z ukrajinštiny, rusínštiny, ruštiny, polštiny (sbírka překladů ruské a ukrajinské přírodní a milostné lyriky A nepláču, a nezpívám, Edice Kosice 1996). Pro sebe a své kamarády sepsal dvě deníkové knihy – To kolem (1995), A ve větvích smáli se barevní skřeti (1998). Spoluzakladatel malé Edice Kosice (od r. 1995 ve Vsetíně). Rád cestuje a žije tam, kde to stojí za to: Ukrajina, Rusko, Jižní Amerika. Můžete si přečíst jeho prózu A ve větvích smáli se barevní skřeti. Jako redaktor, šéfredaktor nebo zástupce šéfredaktora působí v Týdeníku Rozhlas.

Martin Lukáš

Martin LukášNarodil se r. 1985 ve Vsetíně. Vystudoval nejprve bakalářské studium anglistiky a bohemistiky na FF UP, následně magisterské studium bohemistiky a filosofie tamtéž. Od roku 2012 zapsán v doktorském studijním programu na KBH FF UP. Zajímá jej literární kritika a teorie, poezie, evropský film aj. Pravidelně přispívá do čtvrtletníku Texty. Překládá z angličtiny. Domnívá se, že svět má přece jen smysl. V letech 2010-2014 působil také v redakci Aluze. Působí v Ústavu pro českou literaturu.