Redakce

Pavel Kotrla

Pavel KotrlaNarodil se 5. 5. 1974 ve Vsetíně. V letech 1992-1997 vystudoval na Filozofické fakultě Ostravské univerzity literární vědu a češtinu. Od roku 1996 je šéfredaktorem literárního čtvrtletníku Texty, který v roce 1996 založili s Jiřím Hrabalem, Jakubem Chrobákem, René Kočíkem a Daliborem Malinou ve Vsetíně. Do provozu uvedl a v chodu udržuje internetovou knihovničku rukopisů Scriptorium. Recenze, překlady a vlastní tvorbu publikuje od roku 1995 v řadě periodik. Pravidelně psával sloupky pro Tvar a Host. Je spoluautorem dvou vydání Slovníku osobností kulturního a společenského života Valašska a hesly přispěl do Literárního slovníku severní Moravy a Slezska, vydal knihy z historie Bystřičky a básnickou sbírku „Prstem na sklo rybám“ (2013). V letech 2007-2013 byl redaktorem Aluze, revue pro literaturu, filozofii a jiné. Více např. v Regionální databázi.

Dalibor Malina

Dalibor Malina

Narodil se 18. 10. 1942 v Pňovicích. Vystudoval pedagogický institut a FF UP Olomouc. V šedesátých letech patřil k autorům časopisu Červený květ, psal poezii. V osdesátých letech pracoval ve státní správě, v letech 1989-90 byl ředitelem Státního divadla v Ostravě. Od roku 1991 je majitelem knihkupectví, nakladatelství a výstavní galerie ve Vsetíně. Věnuje se publicistické činnosti, literární a výtvarné kritice. Zakládající člen a vydavatel časopisu Texty. Autor několika monografií valašských malířů. Více v Regionální databázi.

Jakub Chrobák

Jakub ChrobákNarodil se 16. září 1974 ve Vsetíně. Vystudoval bohemistiku na Filozofické fakultě Ostravské univerzity a na téže fakultě je nyní interním doktorandem. Zabývá se studiem Bohumila Hrabala, specializuje se na jeho rané, zejména básnické tvorby. Poezii publikuje od poloviny devadesátých let. Věnuje se i recenzní činnosti. Publikoval v časopisech Tvar, Literární noviny, Host, Aluze. Patří k zakládajícím členům časopisu Texty, jehož je redaktorem. Pohybuje se mezi Vsetínem, Opavou a Ostravou. Vydal básnické sbírky Až dopiju, tak zaplatím (2002), Adresy (2010) a Jak prázdné kolo, po ráfku (2014). Vyučuje literaturu na univerzitě v Opavě a ve Vsetíně.

René Kočík

René KočíkNarozen 7. září 1975 ve znamení nesmělé Panny ve Vsetíně-Rokytnici. Vychodil a vyseděl FF UK. Člen Textů živící se jako novinář (Týdeník Rozhlas; šéfredaktor časopisu Podkarpatská Rus; redaktor měsíčníku Ukrajinskyj žurnal). Literárně se kamarádí s P. Kotrlou, D. Malinou, J. Hrabalem, J. Chrobákem, V. Kučerou, J. Khollem a T. Vašutem. Příležitostně překládá z ukrajinštiny, rusínštiny, ruštiny, polštiny. (sbírka překladů ruské a ukrajinské přírodní a milostné lyriky A nepláču, a nezpívám, Edice Kosice 1996). Pro sebe a své kamarády sepsal dvě deníkové knihy – To kolem (1995), A ve větvích smáli se barevní skřeti (1998). Spoluzakladatel malé Edice Kosice (od r. 1995 ve Vsetíně). Rád cestuje a žije tam, kde to stojí za to: Ukrajina, Rusko, Jižní Amerika. Můžete si přečíst jeho prózu A ve větvích smáli se barevní skřeti.

Martin Škabraha

Martin ŠkabrahaNarodil se 27. října 1979 ve Vsetíně, kde vystudoval sedmileté Masarykovo gymnázium. Poté absolvoval historii (Mgr.) a filozofii (Ph.D.) na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Působí na FF OU v Ostravě a na FF UP v Olomouci. Žije v Olomouci. Kromě filozofie a historie se zajímá o film, vážnou hudbu (zejména 20. a 21. století) a současné výtvarné umění. Publikoval desítky esejů, článků a recenzí v Salonu Práva, Britských listech, Vulgo.netu, Tématu, Tvaru, Literárních novinách, A2, Týdeníku Ekonom, Filosofickém časopise, Politologickém časopise a možná ještě někde jinde. Autor knih Sokrates vrací úder (2015), Vyhnání do ráje (2015) a sbírky povídek Rozpačité příběhy, kterou naleznete ZDE. Více např. ve Wikipedii.

Martin Lukáš

Martin LukášNarodil se r. 1985 ve Vsetíně. Vystudoval nejprve bakalářské studium anglistiky a bohemistiky na FF UP, následně magisterské studium bohemistiky a filosofie tamtéž. Od roku 2012 zapsán v doktorském studijním programu na KBH FF UP. Zajímá jej literární kritika a teorie, poezie, evropský film aj. Pravidelně přispívá do čtvrtletníku Texty. Překládá z angličtiny. Domnívá se, že svět má přece jen smysl. V letech 2010-2014 působil také v redakci Aluze