Úvodní stránka
Kontakt
Redakce:

   [ Pavel Kotrla ]
   [ Jiří Hrabal ]
   [ Jakub Chrobák ]
   [ René Kočík ]
   [ Dalibor Malina ]
   [ Milan Orálek ]
   [ Martin Škabraha ]

Projekty:

   [ Potápěč ]
   [ Scriptorium ]
   [ A. S. Puškin ]
   [ Bartoš Vlček]
   [ Atlantida ]
   [ JVP ]

Archiv:

   [ HTML ]
   [ PDF ]

Ostatní:

   [ Autoři ]
   [ Napsali o Textech ]
   [ Výroční večírky ]
   [ Knihovnička ]

Hledat v Textech:
FreeFind

 

[pak] blog pavla kotrly

Poetično Michala Jareše

potápěč

Lidé v okolí

 

TEXTY č. 36 (ZIMA 2004-05)

[úvodník][próza][poezie][překlad] [recenze][rozhovor]
[comics][jen tak ][Z ARCHIVU ]

Úvodník

René Kočík: Letní dopis na zimní Bystřičku IV


René Kočík: Letní dopis na zimní Bystřičku IV

Pablo,

bárka půvabného jména Melinka vyplouvá z přístavu Budoucnost pozdě odpoledne. Než se její kýl zaboří do Písčitého výběžku, slunko bude stát nízko nad ostrovem Dawson, kam bouřka přičaruje duhu. Teď už je to na kapitánovi – a na strojnících! Ocelová deska úžiny je naježená, jak se v ní prohánějí věčné vichry, nasycené vůní a chutí dvou oceánů. Té soli v antarktickém dechu! Břehy průlivu jsou posety žebrovím savců a zámořských korábů. Loď se kolébá, ledové vlny nenasytně olizují její červený břich. Syčí. Ale je to dobré: křídlatý albatros (Diomedea exulans) pluje vzduchem za námi. Máchne perutí, zobákem klapne. A to vždy věští úspěšnou plavbu. Bláznivý spisovatel Peter von Penburg se doširoka rozkročil na kluzké palubě a zamračeným pohledem sleduje skrz tlusté okuláry vzdalující se ostrov, který ho nevlídně přijal hubenými empanádami. Na tučňáčí pláni panáčci večeří ve fraku.

Tak hluboko na jihu, Pablo, až ohřeješ se jen u velkého krbu, čekal jsem, jaká mě přepadne tíseň. Přece v knihách... tolik příběhů z ďábelské výspy, nové naděje trosečníků obtěžkaných hříchy Starého světa. Patagonské náhrobky promlouvají slovansky. Teprve v pohodlí horkého Chaca přišlo mi, jak silný magnet leží v podbřišku glóbu: toužíš po barevném větru? Přitáhne si tě! Hledáš velké ticho? Přitáhne si tě! Zklamánať láska tvá? Přitáhne si tě! Pomřel ti dalmatský vinohrad, jsi sládek, co chce vařit vyhlášené pivo u paty světa, láká tě harpunovat velrybí hřbet? Přitáhne si tě!

Pablo! Promýšlím výhodnou investici: když se naučím guaraní, budu si moci poklábosit s čokoládovými holkami nadnášenými plytkými vodami jezera Ypacaraí...

Posílám závěj pozdravů.

René

Tierra del Fuego-Asunción, leden 2005